Steering Committee

Frédéric Cuppens

Full Professor
École Polytechnique de Montréal, Canada

Nora Cuppens

Professor
École Polytechnique de Montréal

Mourad Debbabi

Professor
Concordia University, Canada

Joaquin Garcia-Alfaro

Professor
Institut Polytechnique de Paris, France

Evangelos Kranakis

Professor
Carleton University, Canada

Pascal Lafourcade

Professor
Universite d’Auvergne, France

Jean-Yves Marion

Professor
Mines de Nancy, France

Rei Safavi-Naini

Professor
Calgary University, Canada

Nadia Tawbi

Professor
Universite Laval, Canada

General Chairs

Benoît Dupont

Professor
Université de Montréal

Reda Yaich

Head of Cybersecurity & Networks
IRT SystemX

Program Committee Chairs

Esma Aïmeur

Professor
University of Montréal

Maryline Laurent

Professor
Telecom SudParis

Program Committee

  • Mohamed Abid University of Sfax
  • Esma  Aïmeur Université de Montréal
  • Manar Alalfi Ryerson University
  • Dima Alhadidi University of Windsor
  • Man Ho  Au The Hong Kong Polytechnic University
  • Ken Baker University of Calgary
  • Sébastien  Bardin CEA
  • David Barrera Carleton University
  • Adrien Bécue AIRBUS DEFENSE and SPACE
  • Yosra Ben Saied  National School of Computer Science
  • Abdelmalek Benzekri Université Toulouse 3 Paul Sabatier
  • Grégory  Blanc Télécom SudParis
  • Guillaume Bonfante Université de Lorraine, LORIA
  • Samia Bouzefrane CNAM
  • Driss Bouzidi Université Mohammed V, ENSIAS-Rabat
  • Francesco  Buccafurri  University of Reggio Calabria, Italy
  • Jordi Castellà -Roca Universitat Rovira i Virgili
  • Ana Rosa Cavalli Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Yacine Challal Higher School of Computer Science
  • Isabelle Christment Telecom Nancy
  • Jeremy Clark Concordia University
  • Frédéric Cuppens Polytechnique Montreal
  • Nora Cuppens-Boulahia Polytechnique Montréal
  • Mila Dalla Preda University of Verona
  • Mourad Debbabi Concordia University
  • Nicolas Diaz Ferreyra University of Duisburg-Essen
  • Josep Domingo-Ferrer Universitat Rovira i Virgili
  • Nicola Dragoni Technical University of Denmark
  • Benoit  Dupont Université de Montréal
  • José Fernandez École Polytechnique
  • Benjamin Fung McGill University
  • Steven Furnell University of Nottingham, United Kingdom
  • Sebastien Gambs Université du Québec à  Montréal
  • Joaquin Garcia-Alfaro Telecom SudParis
  • Ali Ghorbani University of New Brunswick
  • Guang Gong University of Waterloo
  • Kacper  Gradon University College London
  • Arash  Habibi Lashkari University of New Brunswick
  • Hicham  Hage Notre Dame du Liban University
  • Abdelwahab Hamou-Lhadj ECE, Concordia Unversity
  • Nazatul Haque Sultan University of Newcastle
  • Matthias Hiller Fraunhofer  AISEC
  • jean-pierre  Hubaux EPFL Lausanne
  • Jason  Jaskolka Carleton University
  • Guy-Vincent Jourdan University of Ottawa
  • Hella  Kaffel Faculté des Sciences de Tunis
  • Hella kaffel Ben Ayed Faculté des Sciences de Tunis
  • Bruce Kapron University of Victoria
  • Raphael Khoury Université du Québec à Chicoutimi
  • Christophe Kiennert Télécom SudParis
  • Hyoungshick Kim Sungkyunkwan University
  • Bart Knijnenburg Clemson University
  • Igor Kotenko St. Petersburg Institute for Informatics and Automation of the Russian Academy of Sciences
  • vangelos Kranakis Carleton UniversityComputer Science
  • Romain Laborde University Paul Sabatier Toulouse III
  • Patrick Lacharme Ensicaen
  • Pascal Lafourcade LIMOS, University Clermont Auvergne
  • Maryline laurent Telecom SudParis
  • Maryline  Laurent  Telecom SudParis
  • Sylvain Leblanc Collège Militaire Royal
  • Luigi Logrippo Université du Québec en Outaouais
  • Lukas Malina Brno University of Technology
  • Atty Mashatan Ryerson University
  • Ashraf Matrawy Carleton University
  • Raimundas Matulevicius University of Tartu
  • Omar Mawloud ESIEE
  • Mohmed Mejri Laval university
  • Ali Miri Ryerson University
  • Benoit Morgan IRIT
  • Paliath Narendran University at Albany–SUNY
  • Guillermo Navarro-Arribas Autonomous University of Barcelona
  • Gabriela Nicolescu Ecole Polytechnique de Montreal
  • Jun Pang University of Luxembourg
  • Marie-Laure Potet Laboratoire Vérimag
  • Isabel  Praça  ISEP – Instituto Superior de Engenharia do Porto
  • Silvio Ranise FBK-Irst
  • Jean-Marc Robert Ecole de technologie superieure
  • Michael Rusinowitch LORIA – INRIA Nancy
  • Giovanni Russello University of Auckland
  • Kazuo Sakiyama The University of Electro-Communications
  • Zakaria Sahnoun, University of Blida
  • Jarno Salonen VTT Technical Research Centre of Finland
  • Florence Sedes Paul Sabatier University
  • Siraj Shaikh Conventry University
  • Kalpana Singh IRT SystemX
  • Natalia Stakhanova University of Saskatchewan
  • Douglas Stebila University of Waterloo
  • Chamseddine Talhi école de Technologie Supérieure
  • Qiang  Tang Luxembourg Institute of Science and Technology (LIST)
  • Nadia Tawbi Laval University
  • Renaud Sirdey CEA LIST
  • Natalija Vlajic York University
  • Ahmad Samer Wazan IRIT/SIERA
  • Edgar Weippl University of Vienna
  • Edgar Weippl University of Vienna
  • Stephen B.  Wicker Cornell University, USA
  • Reda  Yaich IRT SystemX
  • Nicola Zannone Eindhoven University of Technology
  • Nur Zincir-Heywood Dalhousie University

Sponsors